"Bizim için tek ve mutlak iyi, doğru ve güzel, İslâmiyettir." Necip Fazıl

"Mekan Anadolu, Zaman İslamiyet!.." Necip Fazıl

"Ha tüfeği olmayan asker, ha öfkesi olmayan fikir!.." Necip Fazıl

"İslâm yenilenmez. Anlayışı yenilemek gerekir. – Anlayış mı?.. Nurun aynadaki aksi… Aynayı yenilemek…" Necip Fazıl

"Genç adam düşün! Evvelâ insanoğlunun düşünmekten büyük haysiyeti olmadığını düşün!" Necip Fazıl

"Ey Büyük Doğu Gençliği; üfle o mualla ruhundan ruhumuza! Ateşin gençlik peyda olsun, gümbür gümbür gelelim!" Necip Fazıl

“İdeal Nizamın Eşiğinde Başkanlık Sistemi” Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Büyük Doğu Fikir Topluluğu tarafından ‘İdeal Nizamın Eşiğinde Başkanlık Paneli’ düzenlendi.

Moderatörlüğünü Büyük Doğu Fikir Ocakları Genel Başkanı Mehmet Kaya’nın yaptığı ve Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen panele, Avukat Hasan Ölçer, Milat Gazetesi Yazarı Tayyar Tercan ve Büyük Doğu Fikir Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Yazar Abdullah Kuloğlu konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Avukat Hasan Ölçer, mevcut anayasadan herkesin rahatsızlık duyduğunu belirterek, “İngiltere’de yazılı anayasa yok. Belki bunu birçok insan bilmiyor. Demek ki illa anayasa yapılması gerekmiyor. Mutlaka anayasayı kurmanız gerekiyorsa veya böyle bir geleneğe sahipseniz anayasalar genelde çok fazla teferruatı içermeyen, devlete veya devletin niteliğini ortaya koyan bir takım ana ufuklar, ana prensipler gösteren çok kısa metinler olmalıdır. Fakat bu maalesef Türkiye’nin anayasa geleneğinde hep teferruatlı anayasalar yapılmıştır. Anayasalar maliyeti itibariyle genel olarak kişilerin devlete karşı olan haklarını ve hukuklarını teminat altına alan ve devlete bir takım hedefler gösteren metinler olmak durumundadır” şeklinde konuştu.

Milat Gazetesi Yazarı Tayyar Tercan da geçmişte çok sıkıntı çektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Benim ideal bir fikrim var, inancım var. İnancınıza, yaşama tarzınıza, tarihinize, geçmişinize, geleneğinize uygun olanı inşa etmek istediğimiz dünya görüşü var. Bunu sistem çapında ortaya koymuş bir ülkede ben bu fikre inanmışım, elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Yazıyorum, çiziyorum. Bir hedefim var. Bu manada baktığınız zaman ben sistemin topyekûn değişikliği noktasında hedefimi belirlemiş bir insanım. Bu aşamada baktığımız zaman başkanlık sisteminde referandumda değiştirilmek istenen yapı veya değişiklik en başından çok sığ kalıyor. Şu anki tartışmaların taraflar olarak özellikle karşı çıkış noktasında altı doldurulamayan veya gerçekten çok uzak olan ifadelerin veya söylemlerin olduğunu belirtirim. Yargının bağımsızlığından bahsediliyor, kuvvetler ayrılığından bahsediliyor. Bu ülkenin darbeler tarihi diye bir şey var. Bu ülkede her on yılda bir darbe yaşanıyor. Bu darbeyi yapan adamlar şu an da parlamenter sistemden bahsediyorlar. 15 Temmuz gibi bir şey yaşadık. 15 Temmuz’u darbe girişimini, işgal girişimini görüyoruz. İşgal girişimini yapan adamlar şu an da buna karşı çıkan kişilerdir.”

Büyük Doğu Fikir Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Yazar Abdullah Kuloğlu ise başkanlık sisteminin iki türlü faydası olduğuna inandığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Birincisi sistem tartışması denilen bir tartışmayı tetiklemesidir. Bu başkanlık sisteminin vesilesiyle oluşan tartışma ortamına baktığımızda aslında tartışılan şeyin başkanlık olmadığını görüyoruz. Aslında tartışılan şey işte bu kimlik krizi dediğimiz şeydir. İkincisi ise gerçekten de bağımsızlık meselesini soylu cinsten anlama ve forumlandırmak gibi bir şeye dönüşecekmiş süreci içerisindedir. Bağımsızlıktan gerçekten ne anlıyorsanız o anladığınız şeyi temin etme yönünden bakabiliyorsanız bu sizin için anlamlı bir tartışmadır. Yoksa iş ucuz politika meselesine döner. Birine ‘niye evet diyorsun’ diye sorduğumuzda bize ‘ben neye evet dediğimi bilmiyorum, kimden geldiğine bakıyorum’ diyor. ‘Niye hayır’ diyene soruyorum, metne falan vakıf değilim ne getirip götüreceğini bilmiyorum ama ben de kim olduğuna bakıyorum diyor. İdealin ne olduğu meselesi tartışma meselesi olmuştur. Sizin kendinize ait doğrunuzu belirlemeniz lazım.”

Son olarak söz alan Büyük Doğu Fikir Ocakları Genel Başkanı Mehmet Kaya ise tanzimat fermanından başlamak üzere ıslahat, meşrutiyet ve demokrasinin; bunun yanında batıcı tüm iyileştirme ve yenileştirme hareketlerinin devlet adamının otoritesinden ziyade devletin kendisini hedef aldığını ve devletin altının kazılarak milli ve manevi olarak ortadan kaldırılmasına yol açtığını belirtti.

Yaklaşık 3 saat süren ve katılımcıların ilgi ve beğeni ile takip ettiği program öğrenciler ile yapılan soru-cevap bölümü ile sona erdi.

 

YOLUMUZU AYDINLATANLAR

HADİSELERİN MUHASEBESİ